KARAZİN ÜNİVERSİTE HAKKINDA

KARAZİN ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında gösterilen Karazin Üniversitesi , sunduğu kaliteli eğitim ile adından söz ettirmektedir. Ukrayna’nın önemli kentlerinden olan Harkov’da bulunan üniversite, çağdaş ve disiplinli anlayışı ile hizmet vermektedir. Hem Rusya hem de Avrupa anlayışlarını benimsemesinden dolayı oldukça takdir toplamaktadır. Sadece Ukrayna için değil uluslararası alanda tanınırlığa da sahiptir. Her yıl binlerce yabancı öğrencinin kabul alabilmek için yarıştığı birkaç üniversiteden biri olmaktadır. Ülkemizde yer alan vakıf üniversiteleri ile kıyaslandığında da makul bir fiyata sahip olduğu söylenebilir.

Yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden biridir. Böyle bir niyetin olunması halinde öncelikle eğitim danışmanlığı hizmeti yapan firmalar ile iletişime geçilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Ukrayna ve Karazin Üniversitesi hakkında detaylı bir bilgilendirme alınması bu şekilde mümkün olmaktadır. Ayrıca birçok sorunun da yanıtı alınmış olur. Ülkenin ekonomik yapısı, yaşam tarzı, eğitim anlayışı gibi birçok farklı konuda bilgi sahibi olunması çok daha özgüvenli bir şekilde hareket edilmesini sağlayacaktır. Üniversiteye kabul almak için herhangi bir sınav zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı ülkemizde yapılan sınavlar bir şart olarak sunulmamaktadır. Lise diplomasının varlığı kayıt için yeterli olmaktadır. Ayrıca İngilizce ve Rusça eğitim imkânı sunan bölümler bulunmaktadır. Her ne kadar Rusça olan bölümler çok daha makul fiyatlarda olsa da İngilizce eğitim görmek tavsiye edilmektedir. İngilizce yeterlilik sertifikası bulunmayan öğrenciler ise ilk yıl hazırlık okumaktadır. Başarılı olunması halinde bölüm derslerine geçebilmektedir. Öğrenci merkezli olmasından dolayı derslerde sunum ve ödev çokça yer almaktadır. Ayrıca düzenli bir şekilde çalışmakta gerekecektir.

Tıp, Bilgisayar Mühendisliği, Uluslararası Hukuk, Uluslararası Ticaret gibi bölümler çok daha fazla tercih edilmektedir. YÖK tarafından tanınmasından dolayı da yurtiçinde iş imkânı da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok farklı ülkede de çalışmak mümkündür. İstenmesi halinde Karazin Üniversitesi lisans eğitiminden sonra yüksek lisans başvuruları da yapılabilir.

Etiketler

Bir Yorum Yazın